A szervezet jelzései hideg hatására
KIDOLGOZÁS ALATT ÁLL
A szervezet jelzései hideg hatására
A jelzések megnyilvánulhatnak külső megjelenésekben, belső érzésekben, lehetnek reflexesek, de cselekvéseket is vonhatnak maguk után.
- Bőrfelületi megjelenés: hideg hatására a bőrön megjelenő tünetek sokfélék. Változatos alakban, színben, formában találkozhatunk velük (pl.: libabőrösség, kivörösödés, elfehéredés…)
- Belső érzés: A mélyebben levő szervek áthűlését nem tapasztaljuk. Ha pl. megiszunk egy pohár hideg vizet, ennek hőmérsékletét addig érezzük, míg a szánkban van, amint lenyeltük, már nem. Pedig ennyi idő alatt a hőmérséklete számottevően nem változott meg. Bőrünk felületén sok a hőérzékelő ideg. A belső területeknél azonban szinte elenyésző. Ha ezeket tartós és jelentős hideg hatásnak tesszük ki, zsibogás vagy belső, tompa nyomás jelenik meg. Ezek legtöbbször nehezen körülírható jelzések.
- Felléphetnek reflexes megnyilvánulások pl. tüsszentés, köhögés; akarattól független mozgások, mint a vacogás… - Nem tudatos cselekvések: gyakori, hogy deréktájon a ruházat szétcsúszik, és az adott testrész fedetlenné válik. Ilyenkor az érintett személy önkéntelenül oda-odanyúl, és próbálja megigazítani a ruházatot.
- Lehetnek tudatos cselekvések pl. érzékelve a külső hőhatást, változtat az öltözékén. A felsorolt reakciókat célszerű tudatosítani, megfelelőképpen kezelni, mivel részei annak a „védelmi rendszernek”, amely felügyeli a hőtartalékok töltöttségi szintjét, ezen keresztül a hőháztartás túlzott lemerülését.